هدیه های اسمانی ششم

یزید چه ویژگی هایی داشت؟

یزید چه ویژگی هایی داشت؟

یزید چه ویژگی هایی داشت؟

یزید چنانچه کتب تاریخی نشان می دهد و نیز اشعار، سخنان و عملکرد وی گواه آنست حدود نوزده ویژگی داشته است :
▪اهل موسیقی
▪اهل شعر
▪اهل بازی با حیوانات
▪اهل فسق و فجور
▪اهل شراب
▪اهل ظلم
▪اهل کفر
▪اهل بازی و مسابقه
▪اهل صید و شکار
▪اهل زیور و ارایش
▪اهل زر و پول
▪اهل زنا و شهوت
▪اهل تنبلی و کسالت
▪اهل جهل
▪اهل زور
▪اهل رشوه
▪اهل قتل
▪اهل حرمت شکنی و اهانت به مقدسات
▪اهل تفریح و سرگرمی کاذب

یزید پسر معاویه دومین خلیفه سلسله اموی که پس از پدرش معاویه بن ابی سفیان نزدیک چهار سال حکومت کرد و در شام (دمشق) در گذشت. او نخستین کسی بود که بر خلاف سنت خلفای پیشین، به انتصاب پدرش و به صورت موروثی مدعی خلافت شد. بیعت گرفتن اجباری او از خویشاوندان نزدیک و برخی صحابه پیامبر (ص) که با مقاومت برخی از آنان رو به رو شد، وقایع دلخراشی را در تاریخ اسلام رقم زد.

به نقل منابع، مادر یزید، میسون بنت بحدل از اعراب بدوی بود و چون به معاویه شوهر کرد و به شام (دمشق) آمد، دوری از وطن خویش را تاب نیاورد و معاویه او را طلاق داد و میسون به صحرا بازگشت. بنا بر احتمال منابع، او در این هنگام یزید را باردار بوده یا یزید شیرخوار وی بوده است.یزید کودکی خود را در قبیله میسون گذراند که مردمانش از قبایل حُوّارین (در منطقه حمص شام) با پیشینه مسیحیت و بت پرستی در زمان پیش از اسلام و اهل فصاحت و شعر عربی بودند. برخی معتقدند که رشد و پرورش یزید تحت تأثیر عقاید مسیحیان تازه مسلمان این قبیله در تکوین شخصیت او مؤثر بوده و حمایت ‎های او از مسیحیان پس از رسیدن به خلافت و به خصوص شعرای آنان و نیز وجود مشاوران مسیحی در دربار او و نیز سازش با اروپائیان، تأثیر این پرورش را بر شخصیت یزید تأیید می ‌کند.

یزید چه ویژگی هایی داشت؟

منبع: سایت انشاء باز

مشاهده بیشتر

مسعود خادمی ارده

مسعود خادمی هستم در زمینه نویسندگی مطالب سایت و ساخت تحقیق از سال 1390 شروع به فعالیت کردم و بعد مدتی فکر ساخت سایت انشا باز به ذهنم رسید و الان اینجا هستیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا