علوم پایه نهم

عنصرهای اصلی سازنده پلاستیک چیست فکرکنید علوم نهم

فکرکنید علوم نهم

عنصرهای اصلی سازنده پلاستیک چیست؟

جواب فکرکنید

کربن و هیدروژن

مطلب مرتبط

ویژگی پلاستیک ها:

-1 سبکی آنها نسبت به موادی چون فلزات که مصرف پلاستیک ها را در شرایط و مکان های مختلف امکانپذیر نموده است.
-2 عایق بودن پلاستیک ها در برابر الکتریسته که موجب استفاده فراوان از این پلیمر در صنایع الکتریکی و الکترونیکی مانند روکش انواع سیم ها، کابل ها، وسایل و ابزار الکتریکی، ساخت انواع مختلف کلید، سرپیچ ، پریز و … شده است.
-3 به علت شفافیت برخی از پلاستیک ها، می توان آنها را حتی جایگزین شیشه نمود.
– 4 قابلیت رنگ پذیری، که به خاطر آن می توان از پلاستیک ها درتولید قطعات استفاده کرد که نیاز به رنگ آمیزی نداشته باشد.
– 5 به علت مقاومت بالای برخی از این نوع پلیمرها ، قابلیت استفاده از آنها در شرایط مختلف جوی وجود دارد.
– 6 مقاومت بالا در برابر خوردگی مواد شیمیایی، ویژگی دیگری است که کاربرد آنها را در صنایع شیمیایی، غذایی و بهداشتی میسر نموده است.
-7 پلاستیک ها در ساخت وسایل پزشکی و جراحی، دندانپزشکی، صنایع داروسازی و … میتوانند استفاده شوند چرا که میکروب ها، باکتری ها، انگل ها، قارچ ها و جلبک ها، توانایی رشد روی پلاستیک ها را ندارند.
– 8 عایق بودن در برابر حرارت کاربرد این نوع پلیمر را افزایش داده، چرا که از آن در ساخت اشیایی که در مجاورت حرارت قرارگرفته، اما خود نباید گرم شوند مانند فرمان اتومبیل، دسته ظروف، میز، صندلی و … می توان استفاده کرد.
-9 و سرانجام ارزانی، سرعت بالای ساخت و قیمت پایین مواد اولیه است که باعث استفاده گسترده از پلاستیک ها می شود.

پلاستيك هاي سلولزي:
سلولز فراوانترين جزء تشكيل دهنده سبزيجات يا گياهان است. ميزان سلولز از يك گياه به گياه ديگر متفاوت است. ميزان آن در كتان بيشتر از 90 % و در چوب معمولي 50 % است. متداول ترين منابع سلولز براي كارهاي شيميايي و تغيير شكل دادن ، كرك پنبه و مغز چوب اند.

سلولز استر:
بيش از هزار سال پيش ، نخستين تلاش موفقيت آميز بشر در اصلاح يك پليمر طبيعي به منظور بهبود فرآيندهاي آن منجر به شناسايي و ساخت سلولز استر گرديد. سلولوئيد و پيروكسيلين دو شكل از اين رزين بودند كه تاكنون

در بساري از قطعات قالبگيري شده و كالاهاي پوشش داده شده به كار رفته اند.سلولز استر همچنين به Gun cotton ، مشهور است. امروزه ، از آن به ندرت در كاربردهاي پلاستيكي استفاده مي شود

كه اين امر به علت اشتعال پذيري بالاي آن مي باشد. تقريبا ، در بسياري از كاربردهاي ترموپلاستيكي ، اين ماده به طور كامل با مواد ديگري از خانواده تركيبات ترموپلاستيكي سلولز ، همچون سلولز استات ، سلولز بوتيرات و سلولز پروپيونات جايگزين شده است.

جواب فکرکنید علوم نهم در مورد عنصرهای اصلی سازنده پلاستیک چیست

نظر شما در مورد این مطلب چه بود نظر  بزارید ممنونم

مشاهده بیشتر

مسعود خادمی ارده

مسعود خادمی هستم در زمینه نویسندگی مطالب سایت و ساخت تحقیق از سال 1390 شروع به فعالیت کردم و بعد مدتی فکر ساخت سایت انشا باز به ذهنم رسید و الان اینجا هستیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا