انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

یکی از ویژگی های مومنان که آنان را راستگو می سازد چیست؟

یکی از ویژگی های مومنان که آنان را راستگو می سازد چیست؟

جواب فعالیت های صفحه ۱۴۸ پیام های اسمانی هفتم

جواب تمرین :

وفای به عهد است یعنی کسانی که امانت ها و پیمان های خویش را رعایت می کنند.

مطلب مرتبط:

راستگویی یکی از اساسی ترین پایه های روابط اجتماعی است، و لذا اسلام در میان موضوعات مربوط به آداب معاشرت اهمیت بسیاری به صدق و راستگویی داده به طوری که آن را در موارد متعددی از قرآن ذکر کرده است.

برای مجسم ساختن اهمیت آن از نظر اسلام همین قدر کافی است که در قرآن هر جا خواسته پیغمبری را مورد ستایش قرار دهد از میان تمام اوصافش این صفت را انتخاب نموده و وی را با صفت راستگویی معرفی می کند.


۱- پایه و اساس هرگونه پیشرفت معنوی و مادی در اجتماع اعتماد متقابل برخاسته از صدق و راستی است.

۲-صداقت و راستی به انسان آبرو و شخصیت می‌دهد در حالی که دروغ مایه رسوایی و بی‌آبرویی است.

۳-صدق و راستی و امانت به انسان شجاعت و شهامت می‌بخشد در حالی که انسان دروغگو و خائن همیشه در ترس به سر می‌برد چرا که شاید دروغ و خیانت او نمایان شود.

۴-راستگویی انسان را از بسیاری از گناهان نجات می‌دهد چرا که می‌داند اگر خلافی انجام دهد به گناه خود اعتراف می‌کند پس گرد گناه نمی‌رود .

۵-صدق و راستی بسیای از مشکلات را از بین می‌برد و راه رسیدن به مقصد را آسان می‌کند مثلاً حجم پرونده‌های حقوقی به حداقل می‌رسد.

آثار دنیایی صدق

روایت کردند که مردی بگذشت بر «لقمان حکیم». او را دید مجلسی ساخته و مردمان بسیار برو گرد آمده. او را گفت: «تو بنده ای؛ تو را چه رسانید بدین جایگاه؟» گفتا: «تقدیر خدای عزوجل.» گفتا: «حکمت چیست؟» گفت: «سه چیز است: اول راستی در سخن، دوم گزاردن امانت، سوم دست بداشتن از چیزی که تو را به کار نیاید».

یکی از ویژگی های مومنان که آنان را راستگو می سازد چیست؟

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : 4th ژوئن 2020
بازدید : 47 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو