انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

کشور هایی که اقتصاد آنها وابسته به نفت است با چه مشکلاتی روبه رو می شوند

جواب فعالیت صفحه ۱۲۶ مطالعات هشتم

کشور هایی که اقتصاد آنها وابسته به نفت است با چه مشکلاتی روبه رو می شوند

نفت چیز بدی نیست اما این ثروت خدادادی یکسری ویژگی هایی دارد و این ویژگی ها ممکن است در برخی مواقع دردسر ساز باشد؛ البته راه حل هم دارد. یکی از مسائل اینکه قیمت جهانی نفت هر از چند گاهی بالا و پائین می شود. در خود اقتصاد ایران نیز در یک مقطعی قیمت نفت به هشت دلار و مقطع دیگر به ۱۲۰ دلار رسید.
دولتی بودن اقتصاد، مشکل‌زا شده است

وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی که با رادیو اقتصاد گفت‌وگو می‌کرد، دولتی بودن اقتصاد را از دیگر مشکلات کشور برشمرد و افزود: اقتصاد ایران به دلیل نفتی بودن تا حد زیادی دولتی است البته عیبی هم ندارد دولت در اقتصاد فعال باشد اما اگر دولت رقیب بخش خصوصی و مردم شود در چنین شرایطی مشکلات در اقتصاد افزایش پیدا خواهد کرد.

بخش خصوصی وقتی احساس کند یک رقیب قدرتمندی دارد و نمی تواند با او رقابت کند؛ بنابراین کم کم خود را به کنار می کشد و در حوزه هایی وارد می شود که حیات خلوت داشته باشد و اینطور نباشد که دولت هرچند یکبار با یک سیاست گذاری اوضاع او را بهم بریزد.

 متاسفانه با دولتی شدن اقتصاد یکسری مشکلات دیگری هم بروز و ظهور پیدا می کند؛ از جمله اولویت هایی که دولت در نظام بودجه ریزی انتخاب می کند باید متناسب با نیازهای اصلی کشور باشد.
وزیر اسبق اقتصاد و عضو ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به وجود  ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه نیمه تمام در کشور گفت: چند سالی است که بودجه عمرانی کشور پیش خور شده و همه طرح ها و پروژه ها نیمه تمام باقی مانده؛ در حالیکه دولت می توانست نصف این پروژه ها را انتخاب، تکمیل و به بهره برداری برساند.

آسان‌گیری به واردات در سیاست های اقتصادی اشتباه است

از دیگر مشکلات کشور این است که خیلی نسبت به واردات در سیاست های اقتصادی آسان گرفته می‌شد. خیلی از کالاها که در ایران بهتر هم تولید می‌شد، از خارج وارد می‌شد چون جنس خارجی نسبت به داخلی ارزان تر بود و از طرفی اسم خارجی روی اجناس بود و عده ای فکر می کردند از ایرانی بهتر است؛ در حالیکه این طور نبود. متاسفانه با همین شیوه خیلی از اقلام خارجی به مرور جایگزین اقلام داخلی شد.

 بدون شک با واردات بی رویه ضمن افزایش نرخ بیکاری باعث کم سو شدن چراغ تولید داخلی و به یک معنا تعطیلی بنگاه های اقتصادی منجر می شود.

سیاست دولت در اقتصاد باید به گونه ای باشد که تولید داخلی تقویت شود؛ به عبارتی اگر دولتمردان کاری کنند که تولید داخلی بالاترین سود را داشته باشد بدون شک بسیاری از مشکلات کشور برطرف خواهد شد.

کشور هایی که اقتصاد آنها وابسته به نفت است با چه مشکلاتی روبه رو می شوند

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : ۳ام فروردین ۱۳۹۹
بازدید : 32 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو