انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

کدام بخش آب و هوا و پوشش گیاهی قاره امریکا عینا مانند افریقا است چرا؟

جواب فعالیت صفحه ۱۵۴ مطالعات هشتم

کدام بخش آب و هوا و پوشش گیاهی قاره امریکا عینا مانند افریقا است چرا؟

جواب فعالیت :

بیابان نودا در آمریکای شمالی و بیابان آتاکاما در آمریکای جنوبی. چون مدار راس السرطان و راس الجدی از آنها عبور می کند و آب و هوای گرم دارند.

مطلب مرتبط:

آفریقا دومین قاره ی جهان از لحاظ وسعت است و در حدود ۲۰% خشکی های زمین را در بر می گیرد. 

قاره ی آفریقا را فلاتی بسیار پهناور می پوشاند که دور تا دور آن را جلگه های ساحلی در بر گرفته اند . در این قاره ی بزرگ هم جنگل های استوایی را می توان یافت و هم صحراهای بسیار خشک. نیل بزرگترین رود جهان نیز در این قاره جریان دارد.

پایه ی اقتصاد آفریقا بر کشاورزی و استخراج معدن استوار است و صنعت در آن رشد چندانی نیافته است.

قاره ی آفریقا ۵۳ کشور مستقل و ۲ سرزمین غیر مستقل دارد.

بیشتر مردم این قاره در روستاها به سر می برند.

از قرن ۱۵ میلادی اروپاییان به این سرزمین پا نهادند از منابع معدنی آن استفاده کردند و مردم را به بردگی گرفتند. استعمار آفریقا تا نیمه ی قرن ۲۰ میلادی ادامه یافت .مردم این سرزمین در پی کسب استقلال خود سالهل مبارزه کردند و سرانجام دست استعمار گران را از این قاره کوتاه کردند.

فلاتی که بیشتر این سرزمین را می پوشاند بازمانده ی کهن ترین دوران های زمین شناسی ست. فلات آفریقا به طور متوسط ۶۷۰ متر از سطح دریا بالاتر است.

بخش بزرگی از قاره ی آفریقا بیابان است . بزرگترین بیابان دنیا که صحرا یا صحرای بزرگ آفریقا نامیده می شود نزدیک به ۳۳% آفریقا را در بر می گیرد. صحراهای نامیب و کالاهاری در جنوب آفریقا بخش های بیابانی دیگر آفریقا هستند.

رود های آفریقا در مسیر خود آبشار های فراوان دارند که بلندترین و مشهور ترین آنها آبشار ویکتوریا بر رود زامبری است که ۱۱۰ متر ارتفاع دارد . بخشی از رودهای نیل و کنگو قابل کشتیرانی هستند.

کدام بخش آب و هوا و پوشش گیاهی قاره امریکا عینا مانند افریقا است چرا؟

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : ۳ام فروردین ۱۳۹۹
بازدید : 34 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو