انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

چرا دسترسی به دریا و اقیانوس برای کشور ها مهم است تحقیق کنید

جواب فعالیت صفحه ۱۲۹ مطالعات هشتم

چرا دسترسی به دریا و اقیانوس برای کشور ها مهم است تحقیق کنید

۱- مولفه های قدرت افزای دریا که شامل: مزایای اقتصادی و تجاری، ارتباطی و لجستیکی، نظامی و ژئوپلیتیکی می باشد.

۲- کارکردهای قدرت دریایی که شامل: افزایش منزلت ژئوپلیتیکی و قدرت ملی، حفظ تمامیت ارضی، تأمین امنیت مرزهای ساحلی و دریایی، دیپلماسی دریایی است.

مطلب مرتبط:

اهمیت دریا و نقش آن در اقتصاد و زندگی امروز مردم دنیا غیر قابل انکار و توجه به آن ضروری می باشد. منافع کشورهای صاحب دریا ارتباطی مستقیم با نیازمندی‌ها، توانایی‌ها و فرهنگ آنها دارد و در واقع سیاست دریایی آن کشورها بر اساس این مشخصات تدوین می‌گردد. این سیاست در قالب راهبرد دریایی کشورها تبیین می‌شود و اهداف اقتصادی، سیاسی و نظامی را به‌دنبال دارد. موفقیت در هریک از اهداف نامبرده بستگی به میزان به‌کارگیری صحیح و موثر نیروی انسانی، ابزار و تجهیزات و قوانین و مقررات دارد و مدیریت کارا و موثر این منابع در هر کشوری، آن کشور را تبدیل به یکی از قدرت‌های دریایی می‌نماید.

یکی دیگر از مهمترین نقش‌های اقتصادی که توسط بنادر و صنایع دریایی ارائه می‌گردد، خدمات لجستیکی دریایی می‌باشد. به وضوح، حمل و نقل دریایی یکی از پر اهمیت­ترین روش‌های حمل مورد استفاده در سطح جهان بوده و نقش عمده­ای در گسترش و تسهیل تجارت جهانی داشته است؛ بطوریکه حدود ۹۵% کل کالاهای دنیا در تجارت بین‌الملل توسط حمل و نقل دریایی حمل می­شود.

پیشرفت‌های اخیر در صنعت کشتی‌سازی، کاربرد تجهیزات پیشرفته لجستیکی در بنادر، بهره­گیری از مزایایی چون حمل در حجم­های بسیار بالا و گستره جغرافیایی عملکرد آن و همچنین استفاده از کانتینرها برای سهولت حمل و نگهداری کالاها، کاربرد حمل و نقل دریایی را به شدت در عملیات حمل بین قاره­ای و بین کشوری مورد توجه قرار داده است. امروزه به دلیل اهمیت یافتن معیارهایی چون تحویل به موقع، تحویل با کمترین هزینه و قابلیت اطمینان در تحویل کالا به مشتری، مفهوم لجستیک دریایی اهمیتی بیش از پیش پیدا کرده است.

چرا دسترسی به دریا و اقیانوس برای کشور ها مهم است تحقیق کنید

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : ۳ام فروردین ۱۳۹۹
بازدید : 31 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو