انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

شکر واقعی نعمت چیست؟

شکر واقعی نعمت چیست؟

جواب فعالیت های صفحه ۲۱ پیام های اسمانی هفتم

این است که از نعمتها در راه حرام استفاده نکنیم . امام صادق ( ع ) می فرمایند : شکر نعمت آن است که از آنچه خداوند حرام کرده است دوری کنی .

 شکر نعمت نعمتت افزون کند   کفر نعمت ، از کفت بیرون کند .

حقیقت شکر تنها تشکر زبانى یا گفتن الحمد لله و مانند آن نیست ، بلکه شکر داراى سه مرحله است نخستین مرحله آن است که به دقت بیندیشیم که بخشنده نعمت کیست ؟ این توجه و ایمان و آگاهى پایه اول شکر است ، و از آن که بگذریم مرحله زبان فرا مى‏ رسد ، ولى از آن بالاتر مرحله عمل است

تعریفی دیگر :

س شکر یک معنی دقیقی دارد و آن عبارت‏ است از قدردانی ، اندازه شناسی ، حق شناسی . لهذا ” شکر ” هم درباره‏ بنده نسبت به خدا و هم خدا نسبت به بنده به کار می‏ رود .

به کار بردن شی‏ء در راهی که به خاطر آن آفریده شده . آیا شکر مثلا چشم که خدا به‏ ما داده این است که بگوییم : خدایا شکر که به من چشم دادی؟ نه . عقل ، فکر ، عاطفه ، احساسات، فرزند ، مال ، سلامت ، و هر نعمتی که داری ، اگر این نعمت را از مسیر خودش منحرف نکنی و در مسیر دیگر استفاده نکنی ، شاکری . مثلا زبان را خداوند عبث نیافریده است .

با این زبان می ‏شود حقایق را قلب کرد ، دروغ‏ گفت ، به مردم آزار رسانید ، دشنام داد ، بدی های مردم را پخش کرد ، اشاعه فحشاء کرد ، جعل کرد ، ولی واقعا باید حساب بکنیم آیا دست خلقت‏ زبان را برای همین به ما داده : تهمت ، غیبت ، دشنام؟ یا اینکه مقاصد خود را به دیگران بفهمانیم . فهماندن مقاصد خود به دیگران ، تعلیم ، ارشاد ، نصیحت ، شکر زبان است . پس باید همیشه نعمتها را در راه خودش‏ مصرف کرد .

شکر واقعی نعمت چیست؟

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : 13th می 2020
بازدید : 187 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو