انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

درباره منابع آلوده کننده دریاها و دریاچه ها و تاثیر آنها بر محیط زیست

گفت و گو کنید علوم هفتم :

درباره منابع آلوده کننده دریاها و دریاچه ها و تاثیر آنها بر محیط زیست

جواب فکر کنید علوم هفتم :

آلودگی نفتی:

هیدروکربن‌های نفتی از راه‌های مختلفی به دریا راه یابند که بیشترین میزان آلودگی مربوط به چاههای نفت، دکل‌ها و سکوهای بهره‌برداری نفت می‌باشد.

اثرات زیستی فلز سرب در آبهای آلوده:

سرب عنصری خاکستری رنگ و نرم است که علیرغم کمیابی نسبی آن در پوسته زمین یکی از شناخته‌ترین عناصر است،

کل تولید جهانی سرب حدود ۴۳ میلیون تن در سال است و تقریباً ۱۰ درصد تولید جهانی سرب به شکل افزودنی‌های بنزینی همانند تترا اتیل سرب مورد استفاده قرار گرفته و به طور وسیعی به داخل اتمسفر راه می‌یابد.

آئروسل‌های سرب توسط برف و باران و در سطح گسترده‌ای به زمین راه می‌یابند با آغاز انقلاب صنعتی و افزایش چشمگیر وسایل صنعتی و اتومبیل‌ها شاهد افزایش آلودگی‌های سربی در جهان هستیم.

سیانور :

سیانور و ترکیبات آن فقط در آبهای صنعتی و یا معدنی که از این عنصر استفاده می کنند یافت می شود زمانی که ph آب برابر ۸ یا پایین تر باشد به صورت هیدروژن سیانیدیا اسید سیانیدریک در می آید که برای آبزیان در مقایسه بایون آن به مراتب سمی تر است. اکثر ترکیبات سیانور برای موجودات زنده کشنده اتس و سیانید آب را می توان قبل از ورود به رودخانه ها از طریق اعمال شیمیایی حذف نمود

فاضلاب‌ها و ضایعات صنعتی:

تخلیه پساب‌های صنعتی در آبها می‌تواند آلودگی‌های زیادی را ایجاد نماید از جمله اینکه:

۱-     گازهای سمی و بد بو را وارد آب نماید.

۲-     اسیدیته آب را بالا ببرد

۳-     چربی، روغن و مواد معلق و مواد رادیو اکتیو را داخل آبها نماید.

مواد معلق نظیر چربی، روغن و مواد رنگی در مقادیر بالا می‌توانند با ایجاد لایه نازکی بر سطح آب علاوه بر بد منظره کردن جریانها و مصرف اکسیژن محلول در آب برای اکسیداسیون مواد آلی مانع عملیات فتوسنتز یا اکسیژن‌گیری آبها شوند.

ورود سیانور و املاح فلزات سنگین نظیر مس، کرم، روی و غیره به آبها با توجه به خاصیت مسمومیت این ترکیبات برای آبزیان و انسان علاوه بر مردن یا کوچ نمودن این موجودات متأسفانه در بدن آبزیان به شدت تغلیظ گردیده و ورود آنها از طریق مصرف آبزیان باعث مسمومیت شدید انسان خواهد شد.

مرگ و میرهای ناشی از این مسمومیت‌ها در دنیا به کرات اتفاق افتاده و مرگ و میر دسته جمعی آبزیان نیز مانند ماهی‌ها در اکثر جریانات آب دریا که دریافت کننده پاسبهای صنعتی می‌باشد پیش آمده است. حرارت و مواد رادیو اکتیو ممکن است

از طریق فعالیت‌های صنعتی وارد آبها شود علاوه بر آلوده ساختن آنها اکسیژن محلول در آب را نیز به شدت تقلیل می‌دهد. تخلیه پسابهای صنعتی ممکن  است باعث آلودگی آب توسط میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا باشد.

آلودگی ناشی از مواد رادیواکتیو در دریا:

مواد پرتوزا یکی دیگر از آلاینده‌های محیط زیست و آبها می‌باشند آزمایش سلاح‌های اتمی، حمل و نقل مواد رادیواکتیو خطرناک و سوانح و حوادث کشتی‌های حامل این مواد در دریاها، حمل و نقل مواد رادیواکتیو خطرناک و سوانح و حوادث کشتی‌های حامل این مواد در دریاها، باران رادیواکتیوی اتمسفر راه‌های ورود این مواد به آبها هستند

این مواد نیمه عمر طولانی داشته و اثرات آنها در دراز مدت است شناسایی و تعیین اثر اکولوژیک مواد رادیو اکتیو در دریا مشکل است زیرا صدمه حاصله بر روی موجودات زنده مدتی پس از تماس با تشعشعات بروز می‌کند و صدمات ژنتیکی زیر حدکشنده تا نسل‌های بعدی قابل ردیابی نمی‌باشد

تحقیق کنید درباره منابع آلوده کننده دریاها و دریاچه ها و تاثیر آنها بر محیط زیست

جواب فکرکنید علوم هفتم در مورد درباره منابع آلوده کننده دریاها و دریاچه ها و تاثیر آنها بر محیط زیست

نظر شما در مورد این مطلب چه بود نظر بزارید ممنونم

تاریخ ارسال : ۲۷ام تیر ۱۳۹۷
بازدید : 3191 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو