انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

تصور شما از یک آدم معلول یا کم توان چیست؟ سواد رسانه ای صفحه ۱۰۹

تصور شما از یک آدم معلول یا کم توان چیست؟ سواد رسانه ای صفحه ۱۰۹

شما هم مثل خیلی‌ها فکر می‌کنید همه افراد معلول روی ویلچر می‌نشینند یا فکر می‌کنید معلول کسی است که قادر به انجام هیچ کدام از کارهای روزمره و عادی نیست. بهتر است به مناسبت روز جهانی معلول، ما هم اطلاعات و آگاهی مان را نسبت به معلول و معلولیت بیشتر کنیم و حداقل بخشی از وظیفه مان را نسبت به این افراد انجام دهیم.

طبق تعریف، معلول کسی است که دچار یک نقص جسمی‌یا ذهنی است و این نقص در انجام فعالیت‌های عادی روزانه‌اش اخلال ایجاد کرده است. در کشور ما، علاوه بر افرادی که در دوران دفاع مقدس دچار معلولیت شده‌اند و افرادی که با نقص مادرزادی متولد می‌شوند، بسیاری از افراد در پی یک حادثه یا بیماری دچار معلولیت می‌شوند.

دوازدهم آذر، سوم دسامبر ۲۰۰۶ روز جهانی معلولین بود. این روز هر سال برگزار می‌شود تا بهانه‌ای باشد برای شناخت معلولیت و بهبود وضعیت سلامت و رفاه معلولان در سراسر جهان است. سازمان بهداشت جهانی امسال این روز را با شعار <معلولین، دسترسی و ارتباطات> برگزار کرده است. افراد معلول به اندازه افراد دیگر از تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی لذت نمی‌برند و معمولاً اطلاعات به شکلی ارائه می‌شود که امکان دسترسی و استفاده از سوی افراد معلول وجود ندارد . متاسفانه این مشکل در اینترنت و دنیای مجازی هم وجود دارد.

سالانه ۲ هزار نفر در کشور بر اثر تصادفات رانندگی دچار ضایعه نخاعی می‌شوند. دکتر ابوالحسن فقیه با اعلام مطلب فوق، تعداد معلولان جامعه را ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ذکر کرده و با اعلام اینکه تنها ۲۰ هزار نفر از این معلولان تحصیل کرده اند و قانون سه درصد مربوط به استخدام معلولان با تحصیلات دانشگاهی است، افزوده است: <به همین دلیل این قانون هم نتوانسته مشکل اشتغال معلولان را حل کند.>

مدیر کل دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و سازمان تامین اجتماعی نیز اعلام کرده است: <طبق آمار به دست آمده ، در سه ماهه نخست سال جاری ۴۸۱۸ نفر از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شده اند.>

بخش‌هایی از قوانین کار و تامین اجتماعی هم به حقوق معلولان اختصاص یافته است. به عنوان مثال، ماده ۱۱۹ قانون کار به حمایت از اشتغال معلولان اشاره دارد. در شرایطی که گاه اشتغال افراد عادی و دارای سلامت کامل با مشکل مواجه است، مشکلات معلولان به مراتب بیشتر خواهد بود و رفع این مشکل جز با تلاش همه افراد و سازمان‌ها ممکن نخواهد بود.

تصور شما از یک آدم معلول یا کم توان چیست؟ سواد رسانه ای صفحه ۱۰۹

منبع: سایت انشاء باز

مطالب پیشنهادی :  چگونه از مخاطب منفعل به فعال تبدیل شویم؟ سواد رسانه ای صفحه 112
تاریخ ارسال : 21st اکتبر 2019
بازدید : 807 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو