انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

توضیح تصویر
موضوعات
ads

برای استفاده کردن از انرژی ذخیره شده در مواد به جز سوزاندن آنها چه روش های دیگری هست

فکرکنید علوم هشتم صفحه ۱۹

برای استفاده کردن از انرژی ذخیره شده در مواد به جز سوزاندن آنها چه روش های دیگری هست؟

جواب فکر کنید

از انرژی ذخیره شده در نفت میتوان انواع وسایل روزمره مثب پلاستیک دارو  لباس  بنزین و … را تولیک کرد

علاوه بر این سوزاندن نفت باعث الودگی می شود

از انرزی ذخیره شده در مواد خورشید میشود گرما انرژی برق و … را تولیدکرد
۱- سوزندن مواد
۲- واکنش های مختلف مثل تولید الکتریسیته
۳- استفاده از نور برای تولید برق وگرما
۴- استفاده از خاصیت مغناطیسی مواد

انرژی ذخیره شده در مواد شیمیایی انرژی شیمیایی می گویند.

انرژی ذخیره شده در مواد خوراکی در بدن

انرژی مواد خوراکی انرژی است که حیوانات و انسان‌ها از خوراکشان و با استفاده از فرایند تنفس یاخته‌ای به دست می‌آورند. فرایند تنفس یاخته‌ای شامل تنفس هوازی و تنفس بی‌هوازی می‌باشد. در طول تنفس هوازی مولکول‌های اکسیژن به دست آمده از طریق تنفس با مولکول‌های مواد خوراکی در درون یاخته ترکیب شده و انرژی آزاد می‌نمایند.

اما در طول تنفس بی‌هوازی طی فرایندهایی مولکول‌های مواد خوراکی دگرگون شده و سبب آزاد شدن انرژی می‌گردند. تمامی انسان‌ها و حیوانات به میزان کمینه‌ای از مواد خوراکی برای ادامه زندگی و دگرگشت نیاز دارند. انرژی حاصل از این مواد در بدن بیشتر به استفادهٔ ماهیچه‌ها ی بدن می‌رسد.

مواد خوراکی شامل کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، آب، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها، و آب تشکیل دهنده تقریباً تمام وزن مواد خوراکی هستند و ویتامین‌ها و مواد معدنی تنها درصد کمی از وزن مواد خوراکی را تشکیل می‌دهند.

کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها اغلب حدود نود درصد از وزن خشک مواد خوراکی را تشکیل می‌دهند. انرژی مواد خوراکی در اصل از کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها و همچنین اسید آلی، پلی‌ال‌ها و اتانول موجود در این مواد حاصل می‌شود که در این میان چربی‌ها و اتانول بیشترین نسبت انرژی به وزن را دارا می‌باشند.

اجزایی از مواد خوراکی مانند آب، مواد معدنی، ویتامین، کلسترول، و الیاف گیاهی دارای هیچ یا میزان کمی هستند، اما به دلایل دیگری برای زنده ماندن و دگرگشت بدن ضروری می‌باشند.

موادی چون آب، مواد معدنی، ویتامین‌ها، و کلسترول شکسته نشده توسط بدن جذب نمی‌شوند، بنابراین نمی‌تواند برای تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین الیاف گیاهی که نوعی کربوهیدرات هستند به طور کامل توسط بدن انسان هضم نمی‌شوند،

اما نشخوارکنندگان می‌توانند انرژی الیافی چون سلولز را استفاده نمایند و این انرژی توسط باکتری‌ها در شکمبه یا سیرابی این موجودات و به واسطهٔ فرایندهای ویژه شیمیایی که این باکتری‌های مفید بر روی الیاف سلولز انجام می‌دهند فراهم می‌شود.

از انرژی ذخیره شده در مواد به جز سوزاندن آنها چه روش های دیگری هست

فکرکنید علوم در مورد از انرژی ذخیره شده در مواد به جز سوزاندن آنها چه روش های دیگری هست

نظر شما در مورد این مطلب چه بود نظر بزارید ممنونم

 

تاریخ ارسال : ۱۰ام تیر ۱۳۹۷
بازدید : 2884 بازدید
نظرات کاربران
متخصص ارتودنسی
۱۳۹۷/۴/۱۱ - در ۱۲:۲۱ ب.ظ

ممنون از مطالب بسیار خبوتون

توضیح تصویر
کمک جو