انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

انواع دی وی دی ها

انواع دی وی دی ها

دی وی دی ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها بسته به نیاز کاربرمزایایی دارد. این انواع عبارتند از: DVD-RAM , DVD-R, DVD-RW,DVD+RW,DVD+R وقتی میخواهید یک دی وی دی بخرید باید دقت کنید که دستگاه پخش دی وی دی شما کدام نوع دی وی دی را ساپورت میکند تا دچار مشکل نشوید. برای خرید دی وی دی همچنین باید نوع نیاز خود را نیز در نظر بگیرید. مثلا:برای به وجود آوردن یک نسخه پشتیبان از برنامه های روی هارد کامپیوترتان DVD-RAM مناسب ترین گزنه است یا برای دی وی دی که قابل پخش توسط دستگاههای پخش دی وی دی خانگی باشد DVD-R بهترین انتخاب است. پس به شما توصیه میکنیم همیشه مطمئن شوید دی وی دی پلیرتان آن نوع خاص دی وی دی که مد نظر شماست را ساپوت میکند.در این جا به توضیحی کوتاه در مورد هر نوع می پردازیم:

DVD-RAM مخفف ” DVD Random Access Memory “

, در هر طرف ۴.۷ گیگابایت ظرفیت ثبت اطلاعات را دارد. همچنین یک DVD-RAM میتواند دو رویه باشد و ظرفیتی برابر ۹.۴ گیگابایت فضا برای ذخیره داشته باشد.و قابلیت overwritting را تا ۱۰۰۰ بار دارا میباشد.

DVD-R دو بر دو نوع است Autuering و General use.DVD-R ظرفیتی برابر ۴.۷ گیگابایت در هر طرف دارد.نوع Authering‌ آن برای پاسخ به نیاز حرفه ای ها و پدید آورندگان نرم افزارها به وجود آمد و نوع General آن برای تجارت و استفاده ی مصرف کنندگان به وجود آمد.DVD-R تنها یک بار رایت میشود و هر دو نوع آن توسط اکثریت DVD Player ها ساپورت میشود.

DVD-RW این نوع از دی وی دی نوع قابل رایت مجدد میباشد و ظرفیت آن ۴.۷ گیگ در هر طرف است و قابلیت رایت مجدد تا ۱۰۰۰ بار را داراست. عمر اطلاعات ذخیره شده روی این نوع از دی وی دی بین ۳۰ تا ۵۰ سال میباشد. قابل ذکر این که استفاده اصلی این نوع دی وی دی ها برای ضبط ویدئو ها است.

DVD+RW این نوع شباهت زیادی با DVD-RW دارد اما مورد مصرف آن video فایلها یا **** از هر نوع یا ترکیبی از این دو است.

DVD+R تنها یک بار رایت میشود اما در بقیه ی خصوصیات با DVD+RW مشترک است.
DVD مخفف Digital Versatile/Video Disc است . کیفیت صوت و تصویر DVD تقریبا بالاترین کیفیت در حال حاضر است و روی یک دیسک ۴٫۳۷ گیگابایتی امکان ضبط : یک فیلم دو ساعته با کیفیت بسیار بالای تصویر ،‌چندین قالب صوتی مختلف مثل stereo و Dolby Digital یا DTS ( با چند زبان مختلف ) ، زیر نویس های چندزبانه ،‌منوهای متحرک و… وجود دارد .
استاندارهای Minus‌ ( منها ) DVD-R , DVD-RW اولین سری دیسکهای قابل رایت بودن که ساخته شدند و اکثر DVD-Rom‌ها . DVD-Player ها از اونها پشتیبانی می کنن ( حدود ۹۳ درصد دستگاها)  . این سری DVD‌های یک رو یک لایه single side حدود ۴٫۳۷ گیگابایتی ( DVD-5 ) و دو رو یک لایه double sided حدود ۸٫۷۵ گیگابایتی ( DVD-10 )‌ پشتیبانی می کنن .

استاندارهای Plus ( جمع ) DVD+R , DVD+RW‌ این سری بعد از سری فوق ساخته شدند و حدود ۸۰ درصد دستگاها از این سری پشتیبانی می کنن و در همون ظرفیتهایی که در بالا ذکر شد موجود هستن . در این سری قابلیتها و امکانات بیشتری وجود دارد ، برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید .

DVD+R DL یا DVD+R9 هم گفته می شه ،‌ دیسک دولایه Dual Layer قابل رایت کردن از سری plus‌ است . دیسک های دو رو یک لایه dual layered حدود ۸ گیگابایت ظرفیت دارند ( DVD-9 ) و دیسکهای دو رو دو لایه dual layered double sides حدود ۱۶ گیگابایت ظرفیت دارند .

DVD-RAM این سری دارای بهترین قابلیتهای رایت کردن هستند ، ولی اکثر دستگاهها از این سری پشتیبانی نمی کنند . از این سری می توان بعنوان یک هارددیسک قابل حمل استفاده کرد .

– علاوه بر استانداردهای مختلف ، ظرفیتهایی متفاوتی هم در DVD ها وجود داره :

DVD-5 : حدود ۴,۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ‌بایت رو می تونه نگهداری کنه ، که معادل ۴٫۳۷ گیگابایت است . همچنین دیسک یک رو یک لایه Single Sided Single Layered هم گفته می شه . به ۴٫۷ گیگابایت معروف است.

DVD-10 : حدود ۹,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بایت رو می تونه نگهداری کنه ،‌ که معادل ۸٫۷۵ گیگابایت است . همچنین دیسک دو رو یک لایه Double Sided Single Layered هم گفته می شه .

DVD-9 : حدود ۸,۵۴۰,۰۰۰,۰۰۰ بایت رو می تونه نگهداری کنه ، که معادل ۷٫۹۵ گیگابایت است . همچنین دیسک یک رو دو لایه Single Sided Dual Layered هم گفته می شه .به این عناوین نیز خوانده می شه : DVD+R9و DVD+R DL یا ۸٫۵ GB

DVD-18 : حدود ۱۷,۰۸۰,۰۰۰,۰۰۰ بایت رو می تونه نگهداری کنه ، که معادل ۱۵٫۹ گیگابایت است . همچنین دیسک دو رو دو لایه Double Sided Dual Layered هم گفته می شه .

از DVD-9‌ و DVD-18 فقط DVD+R‌ پشتیبانی می کنه ، ولی سایرین رو تمامی استانداردهای مذکور پشتیبانی می کنن

انواع دی وی دی ها

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : 19th اکتبر 2020
بازدید : 32 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو