انشا پایه هفتم پایه هشتم پایه نهم پایه دهم

موضوعات
توضیح تصویر

اختلال هذیانی چه نوع اختلالی است

اختلال هذیانی چه نوع اختلالی است

یک وضعیت غیر شایع روانی است که بیماران با علائم محدود، توهمات عجیب و غریب حاضر اما با عدم وجود توهم برجسته و بدون اختلال تفکر اختلال خلقی یا مسطح قابل توجهی  تاثیر می گذارد.

برای تشخیص ، توهم شنیداری و بصری نمی تواند برجسته باشد ، اگر چه توهمات لمسی یا بویایی مربوط  به محتوای توهم ممکن است وجود داشته باشد.

برای تشخیص اختلال هذیانی یا توهم ، توهم و یا هذیان نمی تواند با توجه به اثرات مواد مخدر، دارو، و یا وضعیت پزشکی عمومی و اختلال توهم در یک فرد که قبلا مبتلا به اسکیزوفرنی شده نیز تشخیص داده نمی شود .

فرد مبتلا به اختلال توهم ممکن است عملکرد بالایی در زندگی روزمره داشته و این اختلال، هیچ ارتباطی به IQ فرد ندارد و ممکن نیست بتوان رفتار عجیب و غریب را نشان از این توهم جدا کرد . با توجه به نظر روانپزشک آلمانی، امیل Kraepelin، بیماران مبتلا به اختلال توهم، منسجم، معقول و منطقی باقی می مانند .

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) شش نوع زیرگروه از این اختلال مشخص را به عنوان erotomanic تعریف میکند ( یعنی این فرد معتقد است که کسی عاشق اوست )، grandiose پر آب و تاب ( یعنی این فرد معتقد است که او بزرگترین، قویترین، سریع ترین، غنی ترین،و یا باهوش ترین فرد است )، حسادت (بر این باور است که شریک عشقی او به وی خیانت می کند )، آزار و شکنجه (معتقد است که کسی به دنبال او است که به او آسیب برساند )، جسمی (معتقد است که او  یک بیماری و یا وضعیت پزشکی دارد ) و مخلوط شده، به عنوان مثال، ویژگی های بیش از یک زیرگروه را دارا باشد.

هذیان به عنوان نشانه های بسیاری از اختلالات ذهنی دیگر، به خصوص اختلالات روانی دیگر نیز رخ می دهد.

DSM-IV و به طور کلی روانشناسان بر این عقیده اند که باورهای شخصی باید با توجه به پیچیدگی  تفاوت های فرهنگی و مذهبی مورد ارزیابی قرار گیرد زیرا برخی از فرهنگ ها به طور گسترده ای باورهایی را پذیرفته اند که ممکن است در فرهنگ های دیگر بعنوان توهم در نظر گرفته شود.

موارد زیر می تواند توهم را نشان می دهد :

 1. A. بیمار بیانگر یک ایده یا عقیده است با پشتکار غیر معمول و یا زور.
 2. B. این ایده به نظر می رسد برای اعمال نفوذ ناروا در زندگی بیماراست  و روش زندگی اغلب به حد غیر قابل توضیح تغییر می یابد.
 3. C. با وجود اعتقاد عمیق او، اغلب کیفیت راز و یا سوء ظن وجود دارد زمانی که بیمار در مورد سوال است.
 4. D. فرد تمایل به بی مزاحی وحساسیت زیاد ( oversensitive )، به خصوص در مورد اعتقاد ش دارد.

E . کیفیت محوری وجود دارد: مهم نیست چگونه است که این چیزهای عجیب و غریب برایش اتفاق می افتد ، بیمار آنها را بیچون و چرا می پذیرد .

 1. F. تلاش برای تناقض با این باور ، تحریک یک واکنش قوی عاطفی نامناسب که اغلب با تحریک پذیری و خصومت است.
 2. G. این باور است که حداقل ، بعید است، و آن همراهی با بیماری که پس زمینه اجتماعی، فرهنگی و مذهبی دارد .
 3. H. بیمار از نظر عاطفی بیش از حد در ایده سرمایه گذاری نموده و آن را عناصر دیگر روانی  احاطه کرده است .
 4. I. توهم، اگر در عمل بیاید، اغلب منجر به رفتارهایی غیر طبیعی و یا دوراز شخصیت می شود، اگر چه در لوای اعتقادات توهمی قابل فهم باشد.
 5. J. افرادی که بیمار را می شناسند ( نزدیکان بیمار ) مشاهده می کنیم که این باور و رفتار نامشخص و بیگانه است .

ویژگیهای بیماری
ویژگی های بیماری عبارتند از :

 1. A. این یک اختلال اولیه است
 2. B. این یک اختلال پایدار است که با حضور توهم که بیمار با سرسختی فوق العاده به آن چسبیده ، مشخص می شود.
 3. C. این بیماری مزمن و اغلب مادام العمر است.
 4. D. توهم بصورت منطقی ساخته می شود و با فرد سازگاری داخلی دارد
 5. E. توهم با استدلال منطقی جور در نمی آید (هر چند در درون نظام توهم منطق منحرف است) و معمولا اختلال رفتاری وجود ندارد واگر فرد آشفته رفتار می کند ، آن مستقیما به باورهای توهمی مربوط است .
 6. F. فرد حس بالایی از خود مرجع را تجربه می کند .

اتفاقاتی که برای دیگران نا معلوم است از اهمیت زیادی برای او برخوردارند ، و فضای اطراف آن توهمات است که به شدت متهم شده است.

انواع

تشخیص نوع خاصی از اختلال توهم ، گاهی اوقات می تواند بر اساس محتوای هذیان ساخته شود . راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) شش نوع را برمی شمارد :

– نوع Erotomanic (erotomania):

توهم اینکه فرد دیگری عاشق فردی است ، بویژه یک فرد مشهور .

این شخص ممکن است با تلاش وسواس گونه جهت ایجاد ارتباط با شخص مورد نظر قانون را نقض کند  .

نوع پر آب و تاب  Grandiose ) ) :

توهم ارزش ، قدرت، دانش، هویت و یا این که خود را یک فرد مشهور باور داشته ، مدعی است که فرد واقعی فریبکار و یا پیرو اوست.

 • نوع حسادت Jealous )  ) :

توهم که شریک جنسی فرد بی وفا است در حالیکه آن نادرست است. بیمار ممکن است شریک زندگیش را تعقیب نماید ، پیام ها ، ایمیل، تماس تلفنی و غیره او را چک کند و برای پیدا کردن “شواهد” خیانت مدام تلاش کند.

 • نوع آزار و شکنجه Persecutory)  ) :

این توهم یک زیر گروه مشترک است .شامل این باور است که فرد (یا کسی به او نزدیک است) بدخواه اوست . بیمار ممکن است باور داشته باشد که به او دارو داده اند ، جاسوسی او را نموده و … و نیز ممکن است به دنبال “عدالت” به پلیس گزارش داده، اقدام به رفتن به دادگاه یا حتی اقدام به خشونت نماید.

نوع بدنی ( Somatic ) :

توهم که فرد دارای برخی از نقص های فیزیکی و یا وضعیت پزشکی عمومی (برای مثال، توهم parasitosis  ).

نوع مخلوط  ( Mixed ) :

توهم با ویژگی های بیش از یکی از انواع فوق، اما با هیچ تم غالب.

مثال زندگی واقعی – از نوع بدنی

یک زن ۴۰ ساله مقدار قابل توجهی از وزن خود را  در طول دوره ۲ سال از دست داده ،

او درابتدا ۶۰kg وزن داشت . بعد وزنش به  ۲۹kg رسید ، که می تواند ناسالم و به طور بالقوه تهدید کننده حیات باشد .

در ابتدا پزشکان بیماری او را به بی اشتهایی عصبی ( آنورکسیا ) تشخیص دادند ، او دچار سوء تغذیه به علت کم خوراکی شد. بررسی بیشتر بیمار نشان داد که او دچار توهم است و متقاعد شده است که با خوردن غذا به بدن خود آسیب می رساند .

بنابراین، او تصمیم گرفت چیزی نخورد . پزشکان به این نتیجه رسیدند که او از بی اشتهایی عصبی رنج نمی برد ، بلکه یک اختلال توهمی جسمی او را عذاب می دهد .او درمان شد و پزشکان به او کمک کردند تا به وزن اولیه برگردد.

نوجوانی به نام دین فیک ( Fick ) به طور ناگهانی دچار یک توهم بزرگ در مورد زندگی خود و مردم اطرافش شد . او بر این باور بود که وی جزو یک گروه نخبه است به نام  Illumnati، او ادعا می کرد که با مشاهیر متعددی دوست بوده و افکار عظیمی در مورد وضعیت فیزیکی خوددارد .

علل

هنگامی که اختلالات توهم در اواخر عمر رخ می دهد نشان می دهد یک استعداد ارثی است

محققان همچنین مدعی هستند  که این اختلالات در نتیجه تجربیات دوران اولیه کودکی افرادی است با ساختار خانواده اقتدارگرا. به گفته محققان دیگر، هر فردی با یک شخصیت حساس نیزدر معرض خطر توسعه اختلال توهمی هست .

اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی، بیوشیمیایی و زیست محیطی نقش مهمی در توسعه اختلال توهم دارند .

تشخیص

نشانه های بیان شده توسط یک اختلال توهم، همچنین می تواند بخشی از یک مشکل خیلی جدی تر مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی باشد، بنابراین تشخیص اختلال توهم است که بخشی از آن توسط فرآیند حذف انجام می شود.این اتفاق می افتد به این دلیل که توهم می تواند بخشی از بسیاری از بیماری های دیگر از جمله زوال عقل، اسکیزوفرنی و اختلال اسکیزوافکتیو باشد.آنها همچنین ممکن است بخشی از پاسخ به شرایط فیزیکی، پزشکی، یا واکنش به مصرف  مواد مخدر باشد.

مصاحبه روش سودمندی برای دستیابی به وضعیت زندگی بیمار و گذشته وی می باشد که به شناسایی اختلال توهمی (هذیانی) کمک می کند . پزشکان ممکن است زودتر مدارک پزشکی را با اجازه بیمار ببینند . پزشکان با خانواده بیمار هم مصاحبه می کنند.  این روش مفیدی جهت احضار توهم است . بررسی وضعیت ذهنی مورد استفاده برای ارزیابی حافظه بیمار ، تمرکز، و درک وضعیت فردی و تفکر منطقی اوست .

یکی دیگر از آزمون های روانی مورد استفاده در تشخیص اختلال توهم ؛ توهم موجودی پیترز (PDI) است که مبتنی بر شناسایی و درک تفکر توهمی ( هذیانی ) است.  با این حال، این آزمون به احتمال زیاد در تحقیق نسبت به عملکرد بالینی استفاده می شود .

درمان

درمان اختلالات توهم شامل ترکیبی از دارو درمانی و روان درمانی است اگرچه که چالش اختلال و درمان به دلایل زیادی بعللی مانند محرومیت بیمار است که آنها یک مشکل ماهیت روانی دارند .

داروهای آنتی سایکوتیک تیپیک (که به عنوان رمان و یا نسل جدیدتر شناخته می شود) در درمان اختلال توهم و همچنین در اختلالات اسکیزوفرنی استفاده می شود. برخی از نمونه هایی از این قبیل داروها عبارتند از: ریسپریدون (risperidon)، کواتیاپین (Seroquel)، و الانزاپین (Zyprexa) . این داروها با مسدود کردن گیرنده های پس سیناپسی دوپامین کار می کنند و بروز علائم روان پریشی شامل توهم و هذیان را کاهش می دهند.  آنها همچنین اضطراب و تحریک را کاهش دهد.

چنانچه با وجود  این داروها علایم رو به بهبود نگذاشت، نوع دیگری از داروهای ضد روان پریشی ممکن است تجویز شود  برخی از نمونه ها عبارتند از:

Fluphenazine decanoate  و enanthate fluphenazine . یکی دیگر از داروهای بسیار موثر در اختلالات توهم پیموزاید Pimozide است .

در برخی موارد ، ممکن است تحریک  ( agitation ) به عنوان پاسخ به برخورد شدید یا خشن رخ دهد هنگامی که توهم نیز وجود دارد . اگر تحریک رخ دهد، داروهای ضد روان پریشی های مختلف را می توان برای کنترل آن استفاده نمود..به عنوان مثال، تزریق هالوپریدول (Haldol) می تواند به کاهش اضطراب و رفتار کند و آهسته کمک کند که اغلب با داروهایی مثل لورازپام (آتیوان)، ترکیب می شوند .

در مواردی که بیماران با شدت بیماری به درمان استاندارد پاسخ نمی دهند ، کلوزاپین ممکن است تجویز شود اگر چه ممکن است باعث خواب آلودگی، رخوت، ترشح بزاق بیش از حد، تاکی کاردی، سرگیجه، تشنج و آگرانولوسیتوز شود.

برای درمان علایم طولانی مدت، اغلب آنتی سایکوتیک خوراکی به صورت روزانه تجویز می شود . داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب نیز برای کنترل علائم همراه تجویز می شود.

روان درمانی برای بیماران مبتلا به اختلال توهم عبارتند از: درمان شناختی است که با استفاده از همدلی انجام می شود. در طول این روند، درمانگر پرسش های فرضی به شکل گفتگوی  سقراطی درمانی می پرسد . این روش درمانی اغلب در بیماران مبتلا به نوع آزار و شکنجه را مورد مطالعه قرار گرفته است. ترکیبی از دارو درمانی با شناخت درمانی در هماهنگسازی درمان مشکلات احتمالی زیر بنایی بیولوژیکی و کاهش علایم با روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد .

اختلال هذیانی

یک بیماری است که توسط حضور توهم nonbizarre  در غیاب سایر خلق های دیگر و یا علائم روان پریشی است، با توجه به تشخیص در راهنمای تشخیصی اختلالات روانی، ویرایش چهارم، ویرایش متن ( DSM-IV-TR )

این تعریف هذیان به عنوان باورهای نادرست مبتنی بر استنباط  نادرست در مورد واقعیت های خارجی است که با وجود شواهد خلاف آن ؛ این باورها باقی بماند که توسط اعضای دیگر از فرهنگ یا خرده فرهنگ فرد معمولا پذیرفته نیست.

Nonbizarre اشاره به این واقعیت که این نوع توهم در مورد شرایط است که می تواند در زندگی واقعی رخ می دهد، مانند تعقیب کردن، دوست داشته شدن، داشتن عفونت، و فریب خوردن توسط همسر .

اختلال توهم در یک طیف وسیع بین سایکوز شدید و ایده های گرانبها روی می دهد . توهمات عجیب و غریب نشان دهنده تظاهرات از نوع شدید بیماری روانی (به عنوان مثال، اسکیزوفرنی) و “به وضوح غیر محتمل، غیر قابل فهم ، و غیر مشتق از تجربیات زندگی معمولی است .

به عبارت دیگر این طیف، از این جهت مهم است که تمایزی بین توهم و ایده گرانبها ایجاد می نماید. دومی نشان دهنده باور غیر منطقی است که بصورتی پایدار و محکم برگزار نمی شود . علاوه بر این، باورهای شخصی باید با توجه به پیچیدگی تفاوت های فرهنگی و مذهبی مورد بررسی قرار گیرد . برخی از فرهنگ ها، ممکن است اعتقاداتی داشته که در فرهنگ های دیگر به عنوان توهم در نظر گرفته شود.

اختلال هذیانی چه نوع اختلالی است اختلال هذیانی چه نوع اختلالی است اختلال هذیانی چه نوع اختلالی است اختلال هذیانی چه نوع اختلالی است

منبع: سایت انشاء باز

تاریخ ارسال : 27th اکتبر 2020
بازدید : 22 بازدید
نظرات کاربران

کمک جو